Nasz Facebook Google plus Twitter

piątek, 20 września 2013

Świadomość nigdy nie śpi - lucid dream

Świadomy sen (z ang. lucid dream) niektórym kojarzyć się może z oskarową “Incepcją” Christophera Nolana. Jednak istnieje wiele dowodów (niektóre nawet potwierdzono naukowo), że każdy człowiek jest zdolny kontrolować swój sen, w mniejszym lub większym stopniu. Gdy nasz mózg i koncentracja zostaną odpowiednio przygotowane, jedyną i nie do końca określoną granicą staje się nasza wyobraźnia.


Podobno człowiek w stanie aktywności wykorzystuje jedynie niewielką część możliwości swojego mózgu. Jednak wielu naukowców twierdzi, że podczas snu pracuje on na znacznie większych obrotach i potrafi “stworzyć” rzeczy lub obrazy, które w rzeczywistości są zupełnie niemożliwe (tutaj znowu muszę posłużyć się “Incepcją” - swoją drogą film jest na prawdę świetny i jeśli ktoś nie miał przyjemności go obejrzeć, serdecznie polecam). We śnie jesteśmy w stanie zrobić dosłownie wszystko - zyskujemy możliwość latania, możemy porozmawiać na przykład z Abrahamem Lincolnem lub znaleźć się w miejscach na ogół dla nas niedostępnych.

Źródło: http://science.howstuffworks.com

Możliwości kontrolowania swoich snów jest całkiem sporo, jedną z nich daje nam wyżej wspomniany lucid dream. Jest to stan, w którym podczas snu zdajemy sobie sprawę z tego, że śnimy i jesteśmy zdolni w dowolny sposób ten sen kontrolować. Zjawisko to było znane już Arystotelesowi, jednak dopiero nowoczesna nauka przyjrzała się mu dokładniej. Podobno spontaniczne i chwilowe wejście w stan świadomego snu może zdarzyć się każdemu, nawet bez wcześniejszych przygotowań. Świadomego śnienia można się nauczyć, dzięki odpowiednim technikom śniący człowiek jest w stanie zorientować się, że otaczająca go rzeczywistość jest tylko projekcją jego własnego mózgu. Gdy już zdamy sobie z tego sprawę, prawa fizyki i logiki przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Świadomość posiadania nieograniczonych możliwości musi być niesamowita, ale jednocześnie wydaje mi się nieco paraliżująca. Podobno osoby, którym udało się doświadczyć świadomego snu, często wspominały o niezwykłej realności rzeczywistości sennej oraz przeżywanych w niej doznań. Co ciekawe, istnieją pewne cechy wspólne, które występują w snach wszystkich ludzi. Należą do nich na przykład problemy z czytaniem we śnie, spowolnienie czasu i szybkości wykonywanych przez nas działań oraz, co jest według mnie dosyć zabawne, brak możliwość włączania lub wyłączania światła. Nie do końca wiadomo, jaki wpływ na zdrowie może mieć zjawisko świadomego snu, ponieważ często sen świadomy nie różni się zbytnio od snu naturalnego, jednak niektórzy twierdzą, że świadome sny mogą służyć poprawie naszego zdrowia psychicznego. Z drugiej strony częste pobudki mogą prowadzić do niewyspania :) Jeśli jednak marzycie o wypróbowaniu nieskończonych możliwości Waszych snów, w Internecie można znaleźć setki stron z poradnikami, jednak nie ma gwarancji, że będą one skuteczne. Powód jest prosty: każdy z nas myśli oraz śni w swój odmienny, niepowtarzalny sposób. Według mnie najlepszym sposobem jest połączenie kilku metod i stworzenie swojej własnej, najbardziej skutecznej dla nas samych.


Źródło: http://brookiieleetylahh.wordpress.com

Sny miewamy codziennie, jednak nie wszystkie udaje nam się zapamiętać. Podczas snu nasz mózg pracuję o wiele ciężej, ale tym samym o wiele bardziej efektywnie. Dzięki zjawisku świadomego snu człowiek jest w stanie przenieść część tej aktywności do codziennego życia, co z kolei równa się podniesieniu poziomu naszej inteligencji. Stawanie się mądrzejszym tylko poprzez spanie wydaje się bardzo atrakcyjne, jednak należy pamiętać, że nikt, nawet my sami nie jesteśmy w stanie w stu procentach zbadać naszego umysłu. Tuż obok nieograniczonych możliwości mogą czaić się niebezpieczeństwa, o których nie śniło się ani nam, ani komukolwiek innemu.


Autor: Em

1 komentarz:

  1. Świadome śnienie to naprawdę fantastyczna sprawa :) Na początku się bałam i przerywałam swój sen by tylko nie wkroczyć do tego cudownego stanu. Ciesze się , ze się odważyłam ! Na forum o LD można znaleźć wiele porad , dzięki którym osiągniecie LD :) Nie bójcie się , to cudowne doświadczenie !

    OdpowiedzUsuń