Nasz Facebook Google plus Twitter

czwartek, 14 listopada 2013

Jak być pewnym siebie?



Ostatnio bardzo często rozmawiam z ludźmi, którzy nie są świadomi swoich zalet. Widzą w sobie tylko negatywne cechy, zbyt długo rozpatrują sytuacje, w których coś im nie wyszło, uogólniają pojedyncze niepowodzenie za wszystkie działania . Ciągle powtarzają, że są do niczego.






„Będąc dziećmi, ludzie na ogół lubią siebie. Z wiekiem jednak uczymy się bez końca myśleć, osądzać, porównywać, krytykować, martwić się, obwiniać, obsesyjnie poszukiwać niedociągnięć, oceniać i przeciwstawiać się temu, co przynosi nam los. Żądamy, by życie było inne (lub byśmy sami byli inni) i denerwujemy się, jeśli nie dostajemy tego, co, jak sądzimy, nam się należy. Boimy się utracić to, co mamy i smucimy się, gdy tracimy to, czego naszym zdaniem potrzebujemy do szczęścia.”

(Glenn R. Schiraldi „10 prostych sposobów na budowanie poczucia własnej wartość”)

Ostatnio bardzo często rozmawiam z ludźmi, którzy nie są świadomi swoich zalet. Widzą w sobie tylko negatywne cechy, zbyt długo rozpatrują sytuacje, w których coś im nie wyszło, uogólniają pojedyncze niepowodzenie za wszystkie działania . Ciągle powtarzają, że są do niczego,  wycofują się z nowych zadań  twierdząc, że „to nie dla mnie”, „to na pewno się nie uda".  Stosują nadmierną samokrytykę. Uważają się za mało atrakcyjnych pod względem fizycznym, i na nic nie zdają się słowa „ wygląd to nie wszystko”.  Jednym słowem są  NIESZCZĘŚLIWI.
Niska samoocena działa na zasadzie błędnego koła:
Negatywne myśli na swój temat->brak wiary we własne możliwości-> wkładanie mniejszych wysiłków w wykonanie zadania-> słabe efekty pracy-> przekonanie o własnej bezwartościowości->niska samoocena.

Nieadekwatna samoocena może wynikać z niedostatecznego poznania siebie (np. niedocenienia zalet), ale też z nagromadzenia obiektywnych, zwykle nieprawdziwych komunikatów jakie człowiek otrzymywał od osób znaczących typu rodzice i przyjaciele.

Jak wysokie poczucie własnej wartości wpływa na nasze życie?
Jeśli jesteśmy pewni siebie, to łatwiej odnajdujemy się w środowisku do jakiego trafiamy. Poznajemy nowych ludzi, jesteśmy otwarci na zmiany. W końcu najważniejsze - jesteśmy zadowoleni z życia. Swojego życia. Pokazujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy naprawdę. Nie udajemy nikogo innego.  Nie martwimy się tym, co powiedzą inni ludzie na nasz temat.  Dzięki temu zaczynamy odnosić sukces.


Praca nad niskim poczuciem własnej wartości: Kilka małych kroków do wielkiej zmiany:
-->odrzuć stare przekonania Aby zmienić swoją samoocenę trzeba zmierzyć się z przeszłością, w której tkwią negatywne przekonania na swój temat. Kiedy przeanalizujesz przyczyny niskiego poczucia wartości oraz zaistniałych sytuacji życiowych, będziesz w stanie spojrzeć na siebie z perspektywy wybaczającego rodzica. Zastanów się, kto lub co miało wpływ na to, że czujesz się tak źle? Uwolnij się od wpływu tej rzeczy/osób.
-->pokochaj siebie Aby wzmocnić poczucie własnej wartości należy przede wszystkim pokochać siebie, takim, jakim się jest. Nie powinieneś wyznaczać sobie celów, których nie jesteś w stanie dokonać. Jeśli zaakceptujesz siebie, będzie to miało wpływ na kontakt z ludźmi. Kluczem do pokochania siebie jest zmiana sposobu myślenia, filozofii na temat życia.
-->weź odpowiedzialność za swoje życie Tylko TY jesteś odpowiedzialny za to, co się w nim dzieje i tylko TY możesz cokolwiek w nim zmienić.
-->uwierz w siebie Rób to, co kochasz, co sprawia ci przyjemność, uwierz we własne możliwości, doceń swoje zalety, dąż do wyznaczonych celów, żyj w zgodzie z samym sobą i własnymi przekonaniami, wartościami.
-->zmień sposób myślenia Wiadomo, że nie da się być najlepszym w każdej dziedzinie, zawsze znajdzie się ktoś wyższy, szczuplejszy, mądrzejszy itd. Nie można wszystkich ludzi mierzyć tą samą miarą. Nie porównuj się do innych. Np. Zamiast myśleć: "są lepsi ode mnie", pomyśl: "nie ma lepszych i gorszych, są po prostu różni ludzie. Ktoś jest lepszy w rysowaniu, ale nie dorównuje mi w śpiewie".
-->zmień coś w swoim wyglądzie Na pewność siebie i dobry nastrój wpływa także wygląd, jeżeli wyglądasz dobrze, od razu czujesz się lepiej. Dlatego może warto wybrać się na zakupy albo odwiedzić fryzjera?

-->otocz się pozytywnymi ludźmi W otoczeniu radosnych osób, trudno nie zarazić się od nich pozytywną energią. W towarzystwie przyjaciół Twoje poczucie własnej wartości wzrasta, czujesz się ważny, potrzebny i doceniony. Jeżeli czujesz się nieszczęśliwy, nie marnuj sobie życia, rozpaczając w poduszkę tylko zastanów się, co możesz zrobić, żeby zmienić je na lepsze.

Życie ma tyle kolorów, ile potrafisz w nim dostrzec.



Autor: Sylwia Wtykło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz