Nasz Facebook Google plus Twitter

czwartek, 2 stycznia 2014

Kilka słów o Double Dutch


Double Dutch to szczególny rodzaj sportu, który w świetny sposób łączy elementy muzyki, tańca i gimnastyki. Chociaż obecnie nieco wypadł z obiegu, w swoich początkach uznawany był za jeden z elementów kultury hip-hopowej i był bardzo popularny pośród młodych ludzi w latach 70. i 80. XX wieku.





Historia Double Dutch sięga początków kolonizacji Ameryki, kiedy to Holenderscy osadnicy mieli przywieźć go ze sobą do Nowego Amsterdamu (obecnie Nowy Jork). Od tamtego czasu gra rozrastała się coraz bardziej, szczególnie na terenach miejskich. Double Dutch stał się ulubioną rozrywką, podczas której dzieci śpiewały rytmicznie i skakały pomiędzy dwiema linami. Podczas drugiej wojny światowej był to częsty widok na ulicach i chodnikach Nowego Jorku.


Do gry wykorzystywane są dwie liny długości 4,5 metra. Dwie osoby kręcą linami w odpowiednim tempie (im szybciej, tym trudniejszy poziom wykonywanych sztuczek), podczas gdy trzecia stara się poruszać między nimi, najczęściej w rytm muzyki. Podczas skoków można wykonać niemal dowolną figurę akrobatyczną lub ruch taneczny - wszystko to w odpowienim rytmie oraz szybkości, tak aby liny obracały się jak najdłużej. Choć z pozoru może się to wydawać dziecinnie łatwe, aby skutecznie wykonywać Double Dutch potrzeba wielu lat praktyki oraz niesamowitej zwinności i sprawności. Mimo, iż początki tej dyscypliny to dziecięca zabawa, dzisiaj młodzi ludzie wykonują ja w na prawdę niesamowity i widowiskowy sposób, łącząc elementy breakdance i akrobatyki. Dla przykładu, jedna z drużyn z Japonii: 




Obecnie Double Dutch doczekał się swojej własnej profesjonalnej ligi i jest uznawany za sport międzynarodowy. The National Double Dutch League organizuje coroczne obozy oraz zawody zwane Holiday Classic, podczas których rywalizują ze sobą drużyny z całego świata. Zawody w Double Dutch odbywają się w trzech kategoriach:

1) Compulsory - ocenia się wykonanie wszystkich elementów obowiązkowych w danym turnieju,

2) Freestyle - każdy zespół przygotowuje swój własny układ, im ciekawszy i trudniejszy do wykonania, tym lepiej,
3) Speed rope - wygrywa ten, kto da radę wykonać jak najwięcej niesamowicie szybkich skoków tuż nad liną.


Oto wideo z zawodów Double Dutch w 2011 roku:


Tutaj z kolei Double Dutch wykonywany dla samej przyjemności ;)


Tekst: Em

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz